top of page

IV Szczecińskie Dni Przyjaźni Polsko-Wegierskiej

 

Po raz czwarty w Szczecinie  odbedą się Dni Przyjaźni Polsko-Wegierskiej. Dni te stają się już tradycją wzbudzającą coraz większe zainteresowanie mieszkańców Szczecina. Corocznie poszerzamy zakres atrakcji, które czekają na miłośników kraju naszych "bratanków". 

 28-29.04.2015 r. "Losy Polski i Węgier po 1945 roku" 

 

W dniu 28 kwietnia 2015 roku odbyła się prelekcja poświęcona

losom Polski i Węgier po 1945 roku. Tadeusz Płużański, Aula Collegium Salesianum, (przy kościele Św. Jana Bosko)


W dniu 29 kwietnia 2015 roku odbyły się warsztaty z partycypacji obywatelskiej. Aktywność obywatelska w Polsce i na Węgrzech. Warsztaty prowadził Tadeusz Płużański oraz Marek Chabior, Kawiarenka w Duchu przy Parafii Świętego Ducha.

 18.04.2015 r.  Pokaz filmów węgierskich oraz panel dyskusyjny

 

18 kwietnia 2015 odbył się pokaz filmów węgierskich oraz filmu dokumentalnego z III Szczecińskich Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Po seansie odbył się panel dyskusyjny. Degustacja potraw kuchni węgierskiej. Spotkanie odbyło się w kawiarence w Duchu przy Parafii Św. Ducha, ul. Młodzieży Polskiej 17, Zdroje.

 12.04.2015 r. koncert "Tańce w muzyce polskiej i węgierskiej"

 

W dniu 12.04.2015 r. odbył się w Akademii Sztuki koncert "Tańce w muzyce polskiej i węgierskiej" w wykonaniu znanego pianisty - Marcina Dominika Głucha z Goteborga. 
Program koncertu obejmował polską i węgierską muzykę fortepianową i był skoncentrowany na zaprezentowaniu tańców w muzyce polskiej i węgierskiej.
Wysłuchaliśmy świetnie wykonane utwory: 

 11.04.2015 r. Warsztaty "Cisza jest muzyką - praca nad wyobraźnią artystyczną młodego człowieka".

 

W dniu 11 kwietnia 2014 r. w ramach IV Szczecińskich Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbyły się w Akademii Sztuki warsztaty: „Cisza jest muzyką - praca nad wyobraźnią artystyczną młodego człowieka". Warsztaty poprowadził Marcin Dominik Głuch. 
W warsztatach wzięło udział 19 osób w wieku od 8 lat w górę w tym osoby dorosłe, które opiekowały się dziećmi. Największą grupę stanowiły uczennice I-szej klasy gimnazjum z Zespołu Szkol nr 12 w Załomiu.

 27.03.2015 r. „Polskie i węgierskie traumy historyczne”

 

IV Szczecińskie Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej rozpoczęła w Domu Kultury 13 Muz 27-28 marca 2015 r. dwudniowa wystawa grafik dr. Wojciecha Lizaka wraz z interesującymi prelekcjami dotyczącymi najważniejszych wydarzeń oraz procesów historycznych zachodzących w XIX i XX w. na Węgrzech. Słuchaczom przybliżony został środkowo-europejski kontekst historii Węgier, podkreślone związki polsko-węgierskie oraz geopolityczna współzależność naszych krajów. 

bottom of page